Waluta

Skąd: Siedlce

PostWysłany: Nie 16:37, 12 Mar 2006    Temat postu: Waluta

Monety

Korona/Złocisz - Najcenniejsza , gruba moneta wykonana z czystego złota. Wybito na niej godło poszczególnego państwa przez co można się dowiedzieć skąd ona pochodzi. Korona przez swą wartość zarezerwowana jest jedynie dla ludzi majętnych. Jedna taka moneta warta jest 100 miedziaków bądź 10 dukatów.

Dukat/Srebrnik - Średniej grubości , srebrna moneta. Wybito na niej godło państwa z którego pochodzi. Jeden dukat jest to 10 miedziaków.

Miedziak - Pospolita , cienka moneta wykonana z brunatnej miedzi. Wybito na nim jak na pozostałych "krążkach" godło danego państwa. Miedziak jest walutą o najmniejszym nominale przez co używa się go głównie w roli drobnych.

Papiery Wartościowe

Weksel - Papier wartościowy z wypisaną pewną sumą. Jeżeli jest on podbity pieczęcią banku to znaczy , iż taką sumę można z niego pobrać. Weksle stworzono po to by nie musieć w razie podróży przewozić dużych ilości monet. Pieniądze można pobrać tylko z banków danego przedsiębiorstwa , chyba , że posiada on umowę o współpracy z innym bankiem

Akt własności - Jest to akt dzięki któremu postać staje się właścicielem kawałka ziemi bądź budynku. Zawiera dokładny spis owych majętności , pieczęć władzy danego rejonu oraz podpis właściciela. W zależności od obszaru na którym znajduje się teren bądź obiekt akt własności może informować o konieczności zgłaszania się na co roczne zapłacenie podatku , który także jest różny w zależności od ziem. Pzepisania aktu można dokonać jedynie u notariusza danego władzcy a koszty takiego przedsięwzięcią wachają się w granicach 1-5% wartości nieruchomości. Przy przepisaniu konieczna jest obecność starego oraz przyszłego właściciela.

Testament - Dość specyficzny dokument zawierający ostatnią wole oraz podział majątku danej osoby. Testament musi zawierać podpis jego właściciela , zaś dokumentem o mocy wykonawczej staje się dopiero po jego śmierci. By dokonać odczytania testamentu należy udać się do notariusza , która za jego uwierzytelnienie , poinformowanie rodziny oraz wprowadzenie w życie pobiera jednorazowo opłatę wysokości od 1 do 5 srebrników w zależności od prawa panującego w rejonie w którym zmarła osoba mieszkała.